28 szeptember 2014
27 szeptember 2014
Meditáció
Meditálnak a növények. Meditál a Föld. A Nap a nagy Om-mantra rezgéseit bocsátja ki, ahogy áthalad az égen. Az egész világmindenségben megtalálható a kozmikus szellem kreatív meditációja. A természet saját nyugalma és békéje is meditáció.
14 szeptember 2014
A Természet érintése
Nyílj meg a Természetnek és ők válaszolnak. Köszöntsd a Napot reggel! Kérdezd meg a növénykéidet; hogy vannak! Beszélgess velük! Köszönd meg a Természetnek az ételt, amit eszel és érezd a hálát. Láss, ne csak nézz! A csoda ott van mindenben, körülötted, nap mint nap. Köszönj az előtted repdeső pillangónak és lám, eljátsza neked táncát. Köszöntsd a kertedbe repülő kis madárkát és lám legközelebb megismer már. Köszöntsd az esőt, a szelet, ha jön. Érezd, hogy egy vagy a Természettel. Figyeld meg, ahogy megnyílsz és szeretsz, úgy nyílnak meg Te előtted is a Természet titkai. Meghallod, megérzed a fát, mert a szépség és jóság nyelvén szól hozzád. Meglátod a virág mosolyát. Énekelsz a Napnak, hogy süssön ki, és Ő kisüt és megsímogat. Ha leszeded a fáról a gyümölcsöt, köszönd meg neki. Ha fürdesz egy tó, tenger vagy óceán vizében köszönd meg neki, hogy általa gyógyulsz, fiatalodsz, szépülsz és feltöltődsz. Köszöntsd a Holdat és a csillagokat, ha eljön az éj! Beszélgess velük!
A Természet vigyáz rád, ha te is vigyázol rá! A Természet megajándékoz, ha te is megajándékozod Őt! A Természet meghallgat, ha beszélsz hozzá és megsúgja, amire igazán szükséged van! A Természet szépít és gyógyít, ha te is gyógyítod Őt! Add neki oda magad teljesen és érezni fogod Őt minden porcikádban. Nyílj meg neki, tiszteld és szeresd! Tölts vele minnél több időt, és tudni fogod, amit most még nem tudsz. Látni fogod, amit most még nem látsz. Érezni fogod, amit most még nem érzel.
09 szeptember 2014
Az alkotás folyamata
A légzés / prana a yogapozitúrák tanítója. Meg kell tanulnunk a prana erejének használatát, hogy ászana gyakorlatunkat alkotó folyamattá téve, belülről tudjuk irányítani.
Amikor a prana irányítja az ászanát, az ászanának jóval nagyobb a gyógyító ereje.
01 szeptember 2014
14 június 2014
A három fő kozmikus erő : PRÁNA - élet, DZSÓTI - fény, PREMA - szeretet
A modern tudomány is megerősíti, hogy az élet folytonosan változó és egymással kapcsolatba kerülő erők játéka, hiszen az anyag energia, és mindaz, ami szilárdank tűnik, voltaképpen csak statikus megjelenése megszámlálhatatlanul sok, finoman mozgó áramlatnak.
Az ősi védikus bölcsek három alapvető erőt különböztetnek meg. Az első közülük a mozgást, sebességet, lelkesedést és ösztönzést szolgáltató energiaelv, a PRÁNA, mely nem más, mint életenergia, elsődleges lélegzet vagy életrő. Minden energia a lélegzethez hasonlóan a belégzés és kilégzés, tágulás és szűkülés nem szűnő árapály- ritmusát követi. Minden anyagi energia eredője az életre való erő és képesség. A régi látnokok az univerzum energiáját a prána kifejeződésének érzékelték, amely mindig nagyobb tudatosságra, szabadságra és alkotó- teremtő megnyilatkozásra törekszik. Minden energiában tudatos szándék munkál. Az energia tevőleges szándék a külső világban. A szándék mögött az elhatározás ereje: a tudatoság áll. A prána egyben purusa is: az energia azonos a legfőbb szellemmel. Az élet maga a létezés, a tudatosság.
Az ősereők triászának második tagja a fény vagy sugárzás alapelve. Az energia fény, azaz DZSÓTI. Az energia mozgás közben átalakul, és közben fényt és hőt ad le. Minden energia mögött természetes fény, és minden élet mögött természetes hő tapasztalható. Minden élet hátterében az érzékelésnek egy intelligenciaként és tudatosságként megjelenő alapelve áll. Minden kémiai reakció magában rejti a fény erejét, ami nem más, mint a tudatosság önátalakító ereje. A legmagasabb tudatosság vakító fénye már benne rejlik a parányi szikrában. A fénynek ez az alapelve végigkíséri az életet és irányítja működéseit.
A harmadik típusú erő az összetartás alapelve, amely lehetővé teszi a következetességet és a forma létrejöttét. Minden megnyilatkozás alapja az összetartó egység, a különböző erők azonos ritmusba fonódása. Létezik valami, ami egymásoz vonzza, és közös harmóniába rendezi az erőket. Ez nem pusztán kémiai tulajdonság: tudatos szándék rejlik mögötte. A szeretet erejének: a PREMAnak kifejeződése. A szeretet tart össze mindent. Általa történik a megnyilatkozás, ő biztosít minden folytonosságot, ő tart meg minden teremtményt életében és tudatosságában.
Ez a három alapelv egy. Az élet fény, a fény szeretet. Az energia alapelve, az élet, kisugárzással, fénnyel bír, amelynek viszont kötőereje a szeretet. Ezért kell törekednünk minduntalan egyre nagyobb élet, fény és szeretet felé, mert ez az univerzum természete.
A Védákban a villámokat szóró, sárkányölő Indra jeleníti meg a minden akadályt leküzdő életerőt. A fény szelleme Agni, a tűzisten, a látás és az áldozat istensége, minden átalakulás támogatója. A szeretet szelleme Szóma, a halhatatlanság nektárja, aki mindenkinek táplálékot és gyönyörűséget ad.
Ez a három életerő; az élet, a fény és a szeretet, három elemmel hozható összefüggésbe: a levegővel, a tűzzel és a vízzel. És ezzel elérkeztünk a három dósához, melyekről A három dósa ( Tridósa) című bejegyzésben olvashatsz bővebben. Ízelítőként annyit, hogy az Ájurvéda három energia - rendező erőt, azaz dósát ( testnedvet) különböztet meg. Ezek neve: Váta (levegő), Pitta (tűz) és Kapha (víz). Folyt. köv.
Forrás: Dr. David Frawley: Ájurvédikus gyógyítás
Forrás: Dr. David Frawley: Ájurvédikus gyógyítás
12 június 2014
A három dósa ( tridósa) : VÁTA, PITTA, KAPHA
Az Ájurvéda három energia- rendező erőt, vagy testnedvet, azaz dósát különböztet meg. Ezek neve: Váta, Pitta és Kapha. A testnedvek a levegő, a tűz és a víz aktív, mozgékony elemeinek feleltethetők meg, ezek határozzák meg a növekedés és a bomlás élettani folyamatait. A dósa szó jelentése: sötétséget, bomlást, romlást okozó. Egyensúlyzavaruk esetén a dósák okozzák a megbetegedés folymatát.
A VÁTA testnedv levegős, szélnek is szokták fordítani. A szó jelentése: mozgató, mozgásba hozó. A váta dósa mozgató ereje áll a másik két dósa működése mögött, azok ugyanis önmaguktól mozgásképtelenek. Tehát a három dósa közül a váta a legfontosabb, az úgynevezett elsődleges testnedv. Ő irányítja a másik két dósát, és általában véve az összes testi folyamatot. Éppen emiatt, zavarai a testi - szellemi jóllét egészét fenyegetik. Egyensúlyzavara sokkal súlyosabb következményekkel jár, mintha a másik két dósa egyensúlya bomlik fel. A váta dósa képviselte életerő, és ezen keresztül életminőségünk megóvása ezért a legdöntőbb egészségügyi szempont.
A váta dósa természetes állapotában fenntartja a törekvést, a be - és kilégzést, a mozgást, az ingerület kisüléseit, a szövetek egyensúlyát és az érzékek összehangoltságát. Felelős az érzékelés, a tájékozódás és a szellemi működés egyensúlyáért. Elősegíti a szellemi rugalmasságot, alkalmazkodóképességet, a megértés folyamatát.
A váta dósa, azaz a levegő "tartálya" ( hordozója) az éter. Az éter a test üreges részeiben lakozik, és a finomcsatornák kitöltője. A váta székhelye a vastagbél, de a combok, csípők, csontok, fülek és a tapintószervek is a birodalmához tartoznak. A váta (levegő) alul a vastagbélben termelődik bélgáz formájában.
A pitta dósa, azaz a tűz hordozója a testben a víz vagy olaj. Általában valamilyen sav formájában ismerjük fel, hiszen a tényleges tűz a testet azon nyomban elpusztítaná. A pitta székhelye a vékonybél, másodsorban a gyomor, az izzadságmirigyek, a faggyúmirigyek, a vér, a nyirokrendszer és a látószerv. A pitta (tűz) középen a vékonybélben és a májban termelődik epe és savak formájában.
A KAPHA dósa a víz elemhez társítható. Jelentése: a dolgok összetartója. Flegmatikus ( flegma: nyálka, váladék) A kapha dósa szolgáltatja az építőanyagot, a támaszt, ő képezi testünk tömegét. A kapha felelős a szilárdságért, összetartja és síkosítja az izületeket. Ő adja tehát az anyagi alapot, támogatja a másik két dósát. Lényegéhez tartozik az érzelmi szilárdság, a megbocsátás, a szeretet, a szerénység, az állhatatosság és a türelem erénye.
A kapha dósa, azaz a víz hordozója, közvetítője a föld. Testünk túlnyomó része vízből áll, melyet bőr és a nyálkahártya határvonalai (föld) tartanak össze. A kapha dósa központja a gyomorba található, kisebb központonként képviseltetik még magukat a mellkas, a torok, a fej, a hasnyálmirigy, az oldalak, a nyirok, a zsírzsövet, az orr és a nyelv. A kapha (víz) felül, a gyomorban és a tüdőben termelődik nyálka formájában.
Amint a dósák fő székhelyükön, az emésztő-szervrendszer megfelelő területén felhalmozódnak, azaz egyensúlyi állapotukból kizökkennek, megkezdődik a betegség kialakulásának folyamata. Ha a felhalmozódási helyükön a megfelelő módszerekkel kezeljük őket, a betegség gyökerét még időben kiránthatjuk.
ÖSSZEFOGLALVA:
KOZMIKUS ERŐ DÓSA ELEM HORDOZÓ 'TESTNEDV' SZÉKHELY
Amint a dósák fő székhelyükön, az emésztő-szervrendszer megfelelő területén felhalmozódnak, azaz egyensúlyi állapotukból kizökkennek, megkezdődik a betegség kialakulásának folyamata. Ha a felhalmozódási helyükön a megfelelő módszerekkel kezeljük őket, a betegség gyökerét még időben kiránthatjuk.
ÖSSZEFOGLALVA:
KOZMIKUS ERŐ DÓSA ELEM HORDOZÓ 'TESTNEDV' SZÉKHELY
Prána - élet Váta levegő éter bélgáz vastagbél
Dzsóti - fény Pitta tűz víz epe és savak vékonybél és máj
Prema - szerete Kapha víz föld flegma: nyálka gyomor és tüdő
Látható tehát, hogy mindegyik dósa megtalálható egy másik elemben is. Ez a másik elem az adott dósát mintegy tartályként hordozza, kifejeződését lehetővé teszi.
A dósák mindegyike könnyen felismerhető alaptulajdonságairól. Ezen tulajdonságok túlzott mértékű vagy hiányos jelenléte árulkodik az adott testnedv túl -illetve alulműködéséről, melyek idővel patológiai elváltozásokat okoznak. Az Ájurvéda híres magyarázója, Vagbhata írja:
A VÁTA tulajdonságai: száraz, könnyű, hideg, szeles, finom, izgága
A PITTA tulajdonságai: enyhén olajos, éles, meleg, könnyű, szúrós szagú, mozgékony, folyékony
A KAPHA tulajdonságai: nedves, hideg, nehéz, tompa, ragacsos, kemény, szilárd
( ASTANGA- HRIDAJA I. 11-12)
Forrás: Dr. David Frawley: Ájurvédikus gyógyítás
11 június 2014
08 június 2014
Ájurvéda: Az élet tudománya
Az Ájurvéda, az élet tudománya, India ősi hagyományokkal bíró, természetes gyógymódokon alapuló rendszere. Ugyanazok a hatalmas védikus látnokok és bölcsek alapították, akik a jóga és a meditáció rendszerét dolgozták ki.
A védikus tudomány részét képező Ájurvéda olyan összefüggő szellemtudomány, mely az anyag, a szellem és a tudat univerzumának teljeskörű értelmezését adja. A védikus tudomány magába foglalja a jógát, a meditációt, a mantrát és az asztrológiát, az Ájurvédát pedig kifejezetten testi- szellemi gyógyítással foglalkozó ágaként tartja számon. Gyökerei mélyre nyúlnak és szerteágazóak: felölelik a táplálkozástudomány, a lélektan, a szellemtudomány, a sebészet, a testnevelés és a gyógynövények területét.
Az Ájurvéda az ősi, felvilágosult védikus kultúra ajándéka a mai kor emberének. Az ősi szövegek csillagászati feljegyzése szerint az Ájurvédát is magába foglaló védikus rendszer i.e. 4000-ben volt gyakorlatban. Akkor a Tavaszpont az Ikrek csillagjegyében járt, a mára kiszáradt Szaraszvatí folyó pedig India legnagyobb folyójaként hömpölygött. Az Ájurvéda ennek a régi Szaraszvatí- menti civilizációnak a gyógyító bölcsességét tükrözi vissza, mely egykor a kultúra egyik nagy bölcsője volt.
Az Ájurvéda hosszú története során számos fejlődési szakaszon ment keresztül. Az indiai kultúrával együtt terjeszkedett kelet felé Indokínába és Indonéziába, nyugat felé pedig a görögökhöz, akik a természetes gyógymódokon alapuló orvostudomány hasonló formáját alakították ki. A buddhisták is számos új meglátással gazdagították, majd vallásukkal együtt számos különböző helyen elterjesztették. Hamarosan Tibet, Sri Lanka és Burma gyógyító hagyományainak alapja lett, és hatást gyakorolt a kínai orvoslásra is. Számos kiváló buddhista bölcs, köztük Nágárdzsuna, aki Buddha után talán a legismertebb alakja a buddhista kultúrának, ájurvédikus orvos és író is volt egyben. Láthatjuk tehát, hogy az Ájurvéda a különböző korokhoz, kultúrákhoz és éghajlatokhoz rugalmasan alkalmazkodó, gazdag tudomány.
Ma fejlődésének újabb szakaszában, a nyugati világot szólítja meg, a modern kor igényeinek megfelelően. Egy egész világra kiterjedő orvostudomány megteremtéséért fáradozó új mozgalom része, mely minden korok gyógymódjainak legjavát foglalja magában. Egy egész bolygónkra kiterjedő természetes alapú orvostudomány van születőben, mely túlnyomórészt a világ népeinek hagyományos gyógyító eljárásaiból merít.
Az Ájurvéda széleskörű gyógyeljárásainál fogva valószínűleg a legalkalmasabb terep egy ilyenfajta szintézis létrehozására. Máig megőrizte a régi idők szellemi hagyományának és globális medicínájának: az alkímiának a nyelvezetét. Sok közös vonást hordoz a kínai, mind az európai hagyománnyal, ami képessé teszi arra, hogy hidat képezzen a kettő között. A világ talán legősibb orvostudományi rendszereként tartalmazza mindazt az ismeretet, amely földünk gyógyításához és egy világméretű egység beköszöntéséhez szükséges.
Dr. David Frawley: Ájurvédikus gyógyítás
A védikus tudomány részét képező Ájurvéda olyan összefüggő szellemtudomány, mely az anyag, a szellem és a tudat univerzumának teljeskörű értelmezését adja. A védikus tudomány magába foglalja a jógát, a meditációt, a mantrát és az asztrológiát, az Ájurvédát pedig kifejezetten testi- szellemi gyógyítással foglalkozó ágaként tartja számon. Gyökerei mélyre nyúlnak és szerteágazóak: felölelik a táplálkozástudomány, a lélektan, a szellemtudomány, a sebészet, a testnevelés és a gyógynövények területét.
Az Ájurvéda az ősi, felvilágosult védikus kultúra ajándéka a mai kor emberének. Az ősi szövegek csillagászati feljegyzése szerint az Ájurvédát is magába foglaló védikus rendszer i.e. 4000-ben volt gyakorlatban. Akkor a Tavaszpont az Ikrek csillagjegyében járt, a mára kiszáradt Szaraszvatí folyó pedig India legnagyobb folyójaként hömpölygött. Az Ájurvéda ennek a régi Szaraszvatí- menti civilizációnak a gyógyító bölcsességét tükrözi vissza, mely egykor a kultúra egyik nagy bölcsője volt.
Az Ájurvéda hosszú története során számos fejlődési szakaszon ment keresztül. Az indiai kultúrával együtt terjeszkedett kelet felé Indokínába és Indonéziába, nyugat felé pedig a görögökhöz, akik a természetes gyógymódokon alapuló orvostudomány hasonló formáját alakították ki. A buddhisták is számos új meglátással gazdagították, majd vallásukkal együtt számos különböző helyen elterjesztették. Hamarosan Tibet, Sri Lanka és Burma gyógyító hagyományainak alapja lett, és hatást gyakorolt a kínai orvoslásra is. Számos kiváló buddhista bölcs, köztük Nágárdzsuna, aki Buddha után talán a legismertebb alakja a buddhista kultúrának, ájurvédikus orvos és író is volt egyben. Láthatjuk tehát, hogy az Ájurvéda a különböző korokhoz, kultúrákhoz és éghajlatokhoz rugalmasan alkalmazkodó, gazdag tudomány.
Ma fejlődésének újabb szakaszában, a nyugati világot szólítja meg, a modern kor igényeinek megfelelően. Egy egész világra kiterjedő orvostudomány megteremtéséért fáradozó új mozgalom része, mely minden korok gyógymódjainak legjavát foglalja magában. Egy egész bolygónkra kiterjedő természetes alapú orvostudomány van születőben, mely túlnyomórészt a világ népeinek hagyományos gyógyító eljárásaiból merít.
Az Ájurvéda széleskörű gyógyeljárásainál fogva valószínűleg a legalkalmasabb terep egy ilyenfajta szintézis létrehozására. Máig megőrizte a régi idők szellemi hagyományának és globális medicínájának: az alkímiának a nyelvezetét. Sok közös vonást hordoz a kínai, mind az európai hagyománnyal, ami képessé teszi arra, hogy hidat képezzen a kettő között. A világ talán legősibb orvostudományi rendszereként tartalmazza mindazt az ismeretet, amely földünk gyógyításához és egy világméretű egység beköszöntéséhez szükséges.
Dr. David Frawley: Ájurvédikus gyógyítás
05 június 2014
Bevezetés az Ájurvédába
"Ma az egészségügyben világméretű paradigmaváltásnak vagyunk tanúi. A mérgező anyagokkal szemben természetes anyagokat használó, az elme és az érzelmek kiemelt szerepét felismerő ájurvédikus orvoslás ennek a változásnak a homlokterében áll. A paradigmát egyfajta modellként foghatjuk fel, amely megmagyarázza, hogyan és miért történnek a dolgok éppen úgy, ahogy történnek. Ahogy az emberiség a világegyetem értelmezésében előrehalad, úgy jelennek meg mindig újabb vonatkoztatási rendszerek. A paradigmaváltás legékesebb példáját a modern fizika területe nyújtja. A világ klasszikus newtoni magyarázata, amelyet kétszáz évig valóságként fogadtak el, mára átadta a helyét a kvantummechanikának, a mezőelméleteknek és a szupersztringeknek. A régi paradigma szerint minden esemény határozott kiváltó okkal bír, és minden hatás vele egyenértékű ellenhatást szül. Az új paradigma az eseményeket inkább valószínűségekként, mintsem bizonyosságokként fogja fel, és minden jelenséget egymással összefüggésben lévőnek lát. Egyszóval a világegyetem új megközelítése holisztikusabb, mint a régi redukcionista szemlélet. mely az eseményeket egymástól független létező, különálló egységek kölcsönhatásaként értelmezte.
Napjainkban a gyógyászat területén tapasztalható paradigmaváltás szintén a teljesség irányába tett lépésnek tekinthető. A régi orvosi szemlélet az embert különálló szervrendszerekkel, szervekkel, szövetekkel rendelkező gépezetnek tartotta; a testet és az elmét elválasztólag, külön kategóriákba sorolta. Az új paradigma az egészség és a betegség kialakulását a test, az elme, az érzelmek és a környezet összefüggésrendszerében látja. Az új arcát mutató gyógyászat felszámolta az orvos és betege közti éles határvonalat is. Kivette az orvos kezéből az abszolút irányítást, és helyette az orvos és betege közötti közös felelősség modelljét kínálta föl. Az orvos- beteg kapcsolat így egy olyan kémiai kötéshez vált hasonlatossá, amelyben a kötésben részt vevő elektron mindkét atommaghoz egyformán tartozik.
A messzi múltra visszatekintő ájurvédikus gyógyítás olyan rendszer, mely a természetes ciklusokkal és ritmusokkal összhangban tartja fenn az egészséget, illetve gyógyítja a betegségeket. A testi működések harmóniáját természetes módszerek változatos alkalmazásával éri el, melyekhez a megfelelő étrend, a gyógynövények, fűszerek, ásványok, hangok, illatok, használata ugyanúgy hozzátartozik, mint a megfelelő szellemi gondozás, a testmozgás, a meditáció, a jóga, és a test méreganyagaitól való szabadulást segítő mechanikus módszerek.
Az Ájurvéda megjelenését egyes tudósok 3500 évvel ezelőttre teszik, mások még régebbi időpont mellett kardoskodnak. Bölcsessége egészen az i.sz. 1. évezredig nőtt és virágzott a mai India területén, amikor is az észak felől érkező mogul támadások az ájurvédikus orvosok által felhalmozott tudást megtizedelték. Ennek a tudásnak jelentős része soha nem került elő, és valószínűleg már nem is fog, hacsak újra fel nem fedezik korunk, vagy későbbi korok gyógyítói. Az elveszett bölcsesség hiányára vall, hogy még napjaink kiadványai is sorra utalnak többé fel nem lelhető szövegekre, a régi ajurvédikus orvosi iskolák tantárgyai közül pedig számos, pl. a marma -csikitszá (akupresszura), a szúcsi csikisztá (akupunktúra) vagy az orvosi asztrológia csak töredékesen szerepel, vagy végképp kikerült a tantervből.
Az Ájurvéda tehát egy olyan ősi gyógyítási rendszer melynek segítségével a betegségek pusztán az életstílus megváltoztatásával, a megfelelő étrend kialakításával, gyógyfüvekkel és az elme saját gyógyító erejének bevezetésével leküzdhetővé válnak.
Az univerzum egyetlen valódi gyógyító ereje maga a Természet. A gyógyuláshoz sem a modern orvos mesterséges gyógyszerei, sem a füvesember teái nem vezetnek el, mert arra egyedül a Természetben rejlő egyetemes erők képesek. Az orvos szerepe a gyógyulás folyamatában pedig annyi, hogy természetes, káros hatásoktól mentes testi, lelki, szellemi gyógymódok alkalmázásával elősegíti és támogatja ezt a folyamatot.
Végezetül pedig, azzal a gondolattal szeretném zárni írásomat, hogy szinte minden betegség gyógyítható, ha semmi mást nem teszünk, mint saját egyéni utunkat követve megtaláljuk az egyensúlyt, és meghódolunk a Legfelsőbb hatalom előtt."
Dr. Scott Gerson
Az orvostudományok doktora,
Az Országos Ájurvédikus Orvosi Intézet ügyvezető igazgatója,
Tudományos igazgató, kutató
04 június 2014
A hindu spiritualitás az egyéni utakban hisz, és ehhez elengedhetetlennek tartja a szabadságot és a spontaneitást. Ez a tudatállapot az emberi érzéseket isteni boldogsággá alakítja át, és visszaállítja a létezés összhangját, mint azt a JÓGA SZÚTRÁK ( I.3.) is megfogalmazzák: " És visszatér a Látó saját természetéhez."
(Dr. David Frawley)
02 június 2014
Srí Dhanvantarí Namah
Mindannyiunkban megvan az Isteni gyógyító archetípusa. Ezalatt nem valami különleges személyt vagy konkrét embert kell érteni, hanem a minden élőlényben benne rejlő Isteni gyógyítót. ha meg szeretnénk gyógyítani magunkat, ezt az Isteni gyógyítót kell magunkban mozgósítanunk.
Az Ájurvéda hagyományában ezt az Isteni gyógyítót Visnu, a mindenben benne lévő Isteni tudat megtestesülése, Dhanvantarí képviseli. Szobra a legtöbb ájurvédikus iskola és oktatókórház előtt megtalálható.
25 május 2014
20 május 2014
14 május 2014
07 március 2014
23 február 2014
Sárgarépás cukkini főzelék
Íme egy ínycsiklandozó vitaminbomba :)
Hozzávalók:
2db cukkini
2db sárgarépa
vaj
só, rozmaring
Elkészítés ( 20perc) :
Hozzávalók:
2db cukkini
2db sárgarépa
vaj
só, rozmaring
Elkészítés ( 20perc) :
Felkarikázom a répát és vajon, fedő alatt puhára párolom. Lereszelem a cukkinit és a puha répához keverem ( még egy kis vajat teszek hozzá, ha úgy látom, hogy elbírja) majd fedő alatt összepárolom őket. Közben hozzáadom a sót és a rozmaringot. És a legvégén, mikor pár puha minden, egy jó nagy kanál tejföllel nyakonöntöm, összerottyantom és kész is.
18 február 2014
Kollath - reggeli
Kollath Werner német orvos nevéhez kötődik eme finom, tápláló és egészséges reggeli. Csodákat tulajdonítanak neki.
Jótékony hatásai:
Nincs gyomortúlterhelés, csak legalább 4 órán át jóllakottság érzet.
Beállítja az ideális testsúlyt. Az emésztésben javulást idéz elő. .A székrekedés megszűnik. A fáradtság jelei eltűnnek. Növekszik a fizikai és szellemi teljesítőképesség. Javul a közérzet, amely a biológiai egyensúlyból következik. A vér összetétele javul, a koleszterinszint csökken. A haj regenerálódik, rugalmassá válik. A köröm fényesség válik, nem lesz törékeny. A fogazat megjavul, az ínysorvadás mértéke csökken. A csontváz megerősödik.
Beállítja az ideális testsúlyt. Az emésztésben javulást idéz elő. .A székrekedés megszűnik. A fáradtság jelei eltűnnek. Növekszik a fizikai és szellemi teljesítőképesség. Javul a közérzet, amely a biológiai egyensúlyból következik. A vér összetétele javul, a koleszterinszint csökken. A haj regenerálódik, rugalmassá válik. A köröm fényesség válik, nem lesz törékeny. A fogazat megjavul, az ínysorvadás mértéke csökken. A csontváz megerősödik.
Egy próbát megér, nem igaz!?
Hozzávalók:
3-4 dkg gabona (zabpehely, rozspehely, kölespehely, tönkölypehely, kölesliszt – amit kedvelünk, lehet vegyesen)
2 dkg aszalt gyümölcs (mazsola, körte, szilva)
1 ek aprított olajos mag (dió, mogyoró, lenmag, mák, napraforgó, tökmag)
1 kiskanál méz
8-10 dkg friss gyümölcs ( alma vagy bármilyen idény gyümölcs)
citromlé
2 dkg aszalt gyümölcs (mazsola, körte, szilva)
1 ek aprított olajos mag (dió, mogyoró, lenmag, mák, napraforgó, tökmag)
1 kiskanál méz
8-10 dkg friss gyümölcs ( alma vagy bármilyen idény gyümölcs)
citromlé
Elkészítése:
Előző este:
Egy tálba tesszük a kiválasztott gabonát és felengedjük annyi vízzel, ami éppen ellepi.
Majd egy másik tálba beáztatjuk a felaprított aszalt gyümölcsöt.
Szoba hőmérsékleten állni hagyjuk őket reggelig.
Másnap reggel:
Összekeverjük a két tál tartalmát, azt a vizet használva, amiben az aszalt gyümölcsök áztak és hozzáadunk egy kevés friss citromlevet.
Majd hozzáadjuk a friss, aprított vagy reszelt gyümölcsöt, az olajos magokat és a mézet. Alaposan elkeverjük, és máris fogyasztható.
Megmondom öszintén, én jobban szeretem áztatás nélkül. A műzlit szoktam pár precre beáztatni, de csak arra a néhány percre, amíg felvágom a gyümölcsöket.
Egy tálba tesszük a kiválasztott gabonát és felengedjük annyi vízzel, ami éppen ellepi.
Majd egy másik tálba beáztatjuk a felaprított aszalt gyümölcsöt.
Szoba hőmérsékleten állni hagyjuk őket reggelig.
Másnap reggel:
Összekeverjük a két tál tartalmát, azt a vizet használva, amiben az aszalt gyümölcsök áztak és hozzáadunk egy kevés friss citromlevet.
Majd hozzáadjuk a friss, aprított vagy reszelt gyümölcsöt, az olajos magokat és a mézet. Alaposan elkeverjük, és máris fogyasztható.
Megmondom öszintén, én jobban szeretem áztatás nélkül. A műzlit szoktam pár precre beáztatni, de csak arra a néhány percre, amíg felvágom a gyümölcsöket.
17 január 2014
Cyril Morin: AYURVEDA a létezés művészete ( filmzene)
Az elmúlt három évben mintegy 500 könyv jelent meg az ayurvedáról, melyet 60 különböző nyelven lefordítottak, és 50 országban olvashatják, az ősi- és természetgyógyászatban hívő, harmóniában élni vágyó emberek. A rendező, Nalin Pan, három évig forgatta ezt a kultúrtörténeti ismeretterjesztő filmet. Az ayurveda ősi keleti tudomány, mely arra tanít, hogy hogyan tudunk természetes úton egyensúlyt tartani életünkben. Az ayurvedikus gyógyászat lényege, hogy megtanítsa, milyen módon tudjuk a szervezetünket megtisztítani a salakanyagoktól, és ezáltal helyreállítani az egészséget. Az ayurveda nem csak a gyógyítás tudománya. Az ayurveda az élet művészete, megmutatja, hogyan kell élni, az ayurveda a létezés művészete.
A francia zeneszerző, Cyril Morin, mélyen érdeklődik a tradicionális indiai zene és filozófia iránt. Köszönet neki ezért a páratlan filmzenéért :) Hallgassátok szeretettel és a filmet is nézzétek meg!
07 január 2014
Thondup Tulku Rinpocse: A tudat gyógyító erje
Az egyik kedvencem :)
A könyv a gyógyítással kapcsolatos buddhista tanításokról ill. azok gyakorlati alkalmazásáról szól. Az író rávilágít arra, hogy mennyire egyszerű felvenni a kapcsolatot a bennünk rejlő korlátlan gyógyító energiával. A meditációk során a természet elemeit hívja segítségül, hogy gyógyítsák, tisztítsák, harmonizálják testünk, lelkünk.
Én azt mondom; kötelező olvasmány ;)
Imádni fogod!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)