07 március 2013

Mi a csakra?

A csakrák tested erőközpontjai, energia központjai, melyek a gerincoszlop mentén, egymás fölött helyezkednek el. A hét  csakra olyan speciális hely testeden, ahol energiát veszel fel és adsz le.
Milyen energiát? A környezeted energiáit: a természet, a bolygók, a csillagok, a növények, az  állatok és más emberek energiáit.  Akár tudatában vagy ezeknek az energiáknak, akár nem, hatnak rád!
Vegyünk egy nagyon egyszerű példát. Miért van az, hogy ha eltöltesz egy kis időt egy folyó partján, vagy az erdőben, vagy sétálsz egy nagyot máris jobban érzed magad? Miért tölt el a  virágok látványa örömmel ? Vagy miért van az, hogy vannak bizonyos emberek akiknek már önmagában a jelenléte is felvillanyoz? És vannak akiktől rossz kedved lesz, vagy lefáradsz? És még sorolhatnám a végtelenségig..... Mindez azért van, mert érzed a rezgéseket, energiákat, amelyek áradnak feléd, legyen az egy ember, egy állat, egy virág, a természet vagy a hold bármi és minden, az egész univerzum. Akár tudatában vagy ezeknek a rezgéseknek, energiáknak, akár nem, HATNAK RÁD!
Ezekhez az energiákhoz való viszonyunk, meghatározza kedvünket, egészségünket, kapcsolatainkat, lényegében az egész életünket, személyiségünket.
Tehát mondhatjuk úgy is, hogy a csakrák az életenergiák befogadásának, beolvasztásának és átvitelének irányító központjai.

A csakra szó szankszrit eredetű. Jelentése: kerék és energiaörvény. Az energiaörvényben összemosódik a kint és a bent, mivel a külsőt a belső behúzza. Olyan ez, mint a víz örvényei. Az energiaörvényben a kint és a bent kommunikál egymással. A csakra forgása révén szívóhatás keletkezik, amely behúzza az energiát vagy információt, melyet arra használsz, hogy érzéseket, gondolatokat hozz létre.
Aurád e hét fő örvénylő körből álló energiarendszerrel van összefüggésben, melyek biztosítják szervezeted energiaáramlását. Úgy is mondhatnám, hogy a csakrákon keresztül táplálkozik az aurád és közvetve a fizikai tested is.


Tehát csakráid állandóan működnek, akár tudatában vagy ennek, akár nem. Az energia áthalad a csakrákon, és különböző pszichés és fizikai állapotokat vált ki. A modern biológia ezt a belső elválasztású mirigyek által létrehozott kémiai változásokkal magyarázza. E kivezetőcsatorna nélküli mirigyek  hormonjai közvetlenül és azonnal belekeverednek a test véráramába. A régi keleti bölcsek kapcsolatba hozták ezeket a kémiai változásokat az öt  elemmel - a földdel, a vízzel, a tűzzel, a levegővel és az ákásával (éterrel), mely elemek állandó, ritmikus, körkörös mozgásokat végeznek. Az ősi hindu jógatudomány nagy súlyt helyezett ezen elemek megismerésére, mert a csakrák  alapjainak tekintette őket.




A teljesség kedvéért meg kell jegyeznem, hogy a hét csakra az endokrin (belső elválasztású) mirigyek mellett testi szinten a hét fő, gerincből kilépő idegdúcnak is megfeleltethető.




Bár a csakrák és az idegi, valamint a belső elválasztású mirigy rendszer kölcsönösen függenek egymástól, nincs olyan része a testnek, amely egyértelműen a csakrák fizikai párja lenne, mivel a csakrák a finomtesthez tartoznak.

06 március 2013

A csakrarendszer története

A csakrák életerők örvénylő találkozási pontjai, s a léthez alapvetően hozzátartozó tudatossági szinteket tükrözik
A csakrák fogalma kibogozhatatlanul összekapcsolódik a jóga bölcsességével és gyakorlatával. A jóga filozófiai rendszerét, illetve gyakorlatát azért fejlesztették ki, hogy a halandó ént alávesse az isteni természetű tiszta tudatosságnak. A jóga eredete és a csakrák első említése egészen a Védákig megy vissza.
 A Védák a hinduizmus szentírásai. Nyelvük szankszrit, a világ talán legősibb nyelve. A véda szó jelentése " tanok, tudás, bölcsesség". A Védák; egyfajta himnuszgyűjtemény, az Indiában fennmaradt legrégibb írásos mű. (A Védákról ill. a védikus irodalomról részletesebben ITT olvashatsz).
A Védáknál későbbi alkotás, az Upanisadok bölcs tanításokat, filozófiai értekezéseket tartalmaz, melyek mesterről tanítványra szálltak. Az ún. jóga -upanisasok ( i.e 600 tájáról) tesz némi utalást a csakrákra, mint a tudatosság pszichikus központjaira, ahogy a később ( i.e. 200 körül) keletkezett Patanjali Jóga- Szútrák című műve is. Ebből a hagyományból származik a jóga klasszikus nyolcszoros útja. (Lásd.:A Jóga etikája és filozófiája című bejegyzést)


"A hindu irodalmon kívül is sok metafizikus rendszer vázolta már fel az ember, a természet vagy a fizikai lét hét szintjét. A teozófusok például a teremtés hét kozmikus sugaráról és hét evolúciós fajról beszélnek.
A keresztények hisznek a teremtés hét napjában, a hét szentségben, a hét pecsétben, a hét angyalban, a hét erényben és a hét halálos bűnben.
A  kabbalisztikus életfa, mely szintén a viselkedés és tudatosság tanulmányozásának rendszere, hét vízszintes szintet különböztet meg.
A hetesség a mítosz és vallás világán kívül is megtalálható. A szivárvány hét színből áll, a nyugati zene hét fokú, a hét hét napból áll és sokan úgy hiszik, hogy a nagyobb életciklusok hét évet ölelnek át: a kisgyerekkor tart születéstől hét éves korig, a kamaszkor tizennégytől huszonegy éves korig, majd ezt követi a felnőttkor. A periódusos rendszer  főcsoportja is hét periódusból, azaz vízszintes sorból áll. A Hold 28 nap alatt kerüli meg a földet.
Több kultúra is tartalmaz utalásokat a csakrákhoz hasonló energiaközpontokra vagy tudatszintekre. A kínaiak, a hopi indiánok és a tibetiek is úgy tartják, hogy vannak ilyenek az emberi testben.
Nem merülhet fel sok kétség azzal kapcsolatban, hogy létezik egy alapvető kulcs, mely a fenti mítoszok és adatok közötti összefüggés megértéséhez az ajtót kinyitja. Valahol el van rejtve egy kozmikus térkép, amely megmutatja az utat a tudatosság kalandorai számára."  (Forrás: Anodea Judit: A csakrák bölcsessége c. könyve) 


Valahol, valahol.....
Mi, saját magunk vagyunk a térkép, az ajtó és a kulcs is egyszerre! És akkor elérkeztünk blogom mottójához:

Ember, te vagy egyedül saját magad titka. Ki tudná kapudat kinyitni rajtad kívül? És ki tudna belépni?- Te egyedül!

Teljesen mindegy, hogy életünk során milyen vallást vagy filozófiát követünk, vagy éppen használunk fel, gyúrunk össze, formálunk át, más szavakba öntve saját hitünk, világnézetünk keresése ill. kialakítása közben. A lényege és célja  mindegyiknek ugyanaz. A szabadság elérése.

05 március 2013

A csakrák és a szivárványhíd

" A hét csakrát nemcsak a kozmikus fény befogadóinak tekinthetjük, hanem a hét sugárnak, azaz a fény szféráinak is.
E hét rezgési minőség alkotja a legendás szivárványhidat, a Mennyet és a Földet, a testet és a lelket, a szellemet és az anyagot, a múltat és a jövőt összekötő csatornát. Ha minden csakrát megismerünk, megnyitunk és egymáshoz kapcsolunk, akkor hidat építünk az anyag és a szellem között. Mi magunk leszünk a szivárványhíd, mely ismét összekapcsolja a Földet a Mennyel.

Ahogy haladunk felfelé a gyökércsakrától a koronacsakráig, úgy tágul tudatunk és úgy kerülünk egyre közelebb a béke szigetéhez.
A felsőbb csakrák magukba foglalják az alsóbbakat, de ugyanakkor rájuk is épülnek. Így azt mondhatjuk, hogy az alsóbb csakrák szolgáltatják a spirituális fejlődés alapzatát, éppen úgy, ahogy a fa gyökerei: a gyökerek minél inkább lefelé törekszenek, a fa annál magasabbra nő.

A csakrákat lótuszoknak is nevezik, mondván, hogy a kibomló virágszirmok jelképezik a csakrák kinyílását. A gyönyörűséges lótuszvirág szent virág Indiában. A sárban virágzik, így azt szimbolizálja, hogy a primitív lény végül csodálatosan virágzó tudatossággá fejlődhet - ahogy az első csakra is a Földdel áll kapcsolatba, s végül egészen a fejen található koronacsakra  "ezerszirmú lótuszáig" emelkedik. "

( Anodea Judith) 

04 március 2013

Gyökércsakra - Muladhara csakra : a földiség, avagy a túlélés csakrája


AZ ELSŐ CSAKRA
FÖLD, GYÖKEREK, FÖLDELÉS, TÚLÉLÉS, TEST, ÉLELEM, ANYAG, KEZDET



Szimbolikája: Négy szirmú lótusz közepén vörös négyzet, mint a föld szimbóluma, mely egyben jelképezi a négy irányt és az anyagi világ szilárd alapját. A négyzet közepéig húzódik egy energiaoszlop, a szusumná, amelynek alján egy kis háromszög található - ez a gyökércsakra lefelé, a föld felé irányuló erejét szimbolizálja. A háromszögön belül van a  Kundalíni kígyó otthona, pihenőhelye.
Elhelyezkedése:gerincoszlop végén; farokcsontnál 
Eleme: Föld
Megerősítései: Mindkét lábbal a földön állok. Szükségleteim kielégítődnek.
Tanulási feladata: leföldelés, aktivitás, testtudat
Színe: vörös
Endokrin mirigye: mellékvesék
Hormonja: kortizol, adrenalin, noradrenalin
Érzékelése: szaglás
Testrészei: orr, talp, láb, gerincoszlop, köröm, fogak, csontok, vastagbél
Mantrája: lam ( hosszan ejtve)
Kövei: minden vörös kő, mint például a vörös jáspis, a gránát, a rubin és a fekete kövek, mint például a füstkvarc, a fekete ónix, a fekete turmalin
Illóolajai: szegfűszeg, mandarin, rozmaring


E csakra szankszrit neve Muladhara, melynek jelentése "gyökér,támasz".  Ez az egész rendszer alapja, az építőkő, melyen az összes többi csakra nyugszik. A föld elemhez kapcsolódik és minden szilárd világi dologhoz; a testedhez, az egészségedhez, a túlélésedhez, pénzügyi helyzetedhez, és ahhoz, hogy képes vagy -e megteremteni azt, amit szeretnél. Ez a tudat manifesztációja (formába ömlése, azaz fizikai síkon való megjelenése) annak végső formájában - szilárd és tapintható.

A gyökércsakra szerepét úgy képzeld el, mint a fa gyökerét. Ugyanolyan fontos számodra az életben maradáshoz, növekedéshez, stabilitáshoz, fejlődéshez, mint  fának a gyökere. Ha anélkül haladsz tovább a felsőbb csakrákhoz, hogy ezt a szintet megerősítenéd, kiegyensúlyoznád; fejlődésed gyökértelen ill. talajtalan lesz, és nem rendelkezne az igazi növekedéshez szükséges stabilitással.


 A GYÖKÉRCSAKRA CÍMSZAVAI:  


ANYAG: Valóságunk alapja. A mi támaszunk, s viszonylag  változatlan szilárdsága nélkül életünk meglehetősen bonyolulttá válna. Nem vonatkoztathatunk el tőle, mert mi magunk is anyagból vagyunk. Nem tagadhatjuk meg a Földhöz fűződő kapcsolatunkat sem; ingoványos talajra építkezünk, ha alapjainktól tagadjuk meg a figyelmet. A gyökércsakra célja a megszilárdítás.

FÖLDELÉS, GYÖKÉR :  A gyökércsakra fő feladata a földelés. A földelés során a Földdel lépsz kapcsolatba, annak határaival és korlátaival együtt. Lehetővé teszi, hogy szilárd valóságosságra, az itt és a mostban való jelenlétre tegyél szert. Földelés nélkül kicsúszik a lábunk alól a talaj, elveszítjük középpontunkat, elszalad velünk a ló, és végül álomvilágba menekülünk. Amikor talajtalanná válunk, figyelmünk elkalandozik a jelen pillanatról, és olyanok leszünk, mint aki "máshol jár".
Tehát, ha jól le vagy földelve az azt jelenti, hogy  szereted életedet és szeretsz ebben a világban élni, mivel jól boldogulsz benne.
Akár a fák, mi is a talajba eresztjük gyökereinket - mint valami horgonyt- és gyökereinken keresztül jutunk táplálékhoz, erőhöz, stabilitáshoz, s így kezdhetünk végre növekedni. Az első csakra ezekről a gyökerekről kapta a nevét.
Tehát a földelés alapot képez. Aminek van veleje, alapja, hitelessége, az megtalálja az utat a megvalósuláshoz.

TÚLÉLÉS, ÉLETÖSZTÖN:  Gyökereink a zsigereinkből állnak össze- ösztönös érzéseinkből, melyet múltbeli emlékeink, faji és kulturális örökségünk, és létünk elpusztíthatatlan anyaga programoz belénk. Tehát a gyökércsakra szintjén ösztönös szinten létezünk, mivel ez a csakra az éhséggel, a félelemmel, a meleg és a menedék utáni vággyal függ össze. C. G. Jung ezt az ösztönvilágot a kollektív tudattalannak nevezi - ez az öröklött késztetések és az evolúciós tendenciák hatalmas birodalma.
A túlélési ösztön felébreszti a tudatosságot. Ha túlélésünket fenyegeti valami, akkor a mellékvese adrenalin termelése megnő, ami belobbantja a harchoz vagy a meneküléshez szükséges többletenergiákat. Ahogy testünk telítődik energiával, éberségünk a csúcsra pörög.
 A túlélés képességének fontos eleme, hogy rendelkezünk -e a BIRTOKLÁS képességével, azzal, hogy megszerezzünk, megtartsunk és bevonjunk anyagi javakat a saját szféránkba. A birtoklásra való képességünk fejlesztéséhez azonban először az ÖNBECSÜLÉSünkön kell javítanunk.
Lenni és birtokolni - ezek a csakrához tartozó jogok.
Tehát e csakra szerepe az élethez szükséges egzisztencia, agyagi javak, családalapításhoz szükséges erő, energia megteremtése. Képesnek kell lennünk érvényesíteni az érdekeinket és biztosítani túlélésünket. Olyan szintre kell fejleszteni birtoklási képességünket, hogy az összhangban legyen az igényeinkkel.

MUNKA: Sok embernek a munka is földelési gyakorlat, mivel alapot képez, de persze a túlélés eszköze is, mivel ezzel keressük meg a kenyérrevalót. Munkával tartjuk fenn magunkat, mely biztonságérzetünkre is  nagy hatással van. De a munka elsősorban szabályos napirend, rutin, mely keretet ad az élethez, és még ha időnként robotnak tűnik is, valójában jótékony hatással bír, mert ALAPOT KÉPEZ.

TEST, TESTTUDAT: Test,  Föld, természet, egészség elválaszthatatlan egymástól. Nagyon fontos, hogy szeresd a testedet  és elismered szükségleteit és korlátait. Saját tested szeretete a feltétele annak, hogy szeretni tudd a másik ember testét is - amiről a második csakra; a szakrál csakra szól majd.
A gyökércsakrádat úgy tudod kiteljesíteni, hogy ha végre megérted és meggyógyítod testedet. Fogadd el, érezd, szeresd és becsüld a testedet. A gyökércsakra nyelve a forma, tested pedig személyes formád fizikai kifejeződése. Életmódod rá van írva testedre. Békét kell kötnöd a testeddel, hogy békében élhess testedben.
Önmagad táplálása a kulcs tested gondozásához - Masszázsok, forró fürdő, finom egészséges ételek, élvezetes testmozgás, pihenés mind- mind önmagad kényeztetésének olyan módja, mely segít beforrasztani az elméd és tested közötti hasadékot.

( Itt megjegyezném, hogy a két alsó csakra, azaz a gyökércsakra és a szakrál csakra tehát a két alapösztönről szól: a túlélésről és a szexualitásról. A két alsó csakra által vezérelve inkább tudattalanul és automatikusan cselekszel.)

AZ  AKTIVITÁS - PASSZIVITÁS POLARITÁSA:  A gyökércsakra  másik, és szintén nagyon fontos  feladata biztosítani az egyensúlyt az aktivitás és a passzivitás, a stressz és a nyugalom között úgy, hogy oldottan és nyitottan fordulj a világ felé. Megkülönböztetünk egészséges (pozitív) és megbetegítő (negatív) stresszt. Szükségünk van egy bizonyos aktivitásra és feszültségre, de a tartós terhelés, stressz károsítja e csakrát ill. szervezetünket.
Összességében elmondható, hogy a gyökércsakrád harmonikus működése az életszeretetedet biztosítja.

Ha ez a csakrád jól működik, azaz nyitott, az megnyilvánul a biztonságérzetedben és az egészséges önértékelésedben. Ilyenkor elégedett vagy otthonoddal, helyzeteddel, munkáddal és otthon érezed magad környezetedben. Nem ijedsz meg a nehézségektől, inkább kihívásnak tekinted őket, egy megoldandó feladatnak a tapasztalatszerzés érdekében. Abból is érzed, hogy jól működik ez a csakrád, ha szereted a természetet; a fák bokrok, virágok látása örömmel tölt el. Ha  a pénzt nemcsak elő tudod teremteni, hanem örömöt lelsz elköltésében is, mert arra is gondolsz, hogy az másoknak megélhetést biztosít.


A gyökércsakra  FIZIOLÓGIÁJA:


A gyökércsakrával összefüggő minden fizikai megbetegedés fő oka a belső és a külső negatív stressz!!

A csakra megértését nagyban elősegíti, ha elképzeled a mellékveséket, amelyek hormonjai - az adrenalin, noradrenalin  kortizol és aldoszteron - az ember aktivitására reagálnak.

A mellékvesekéreg hormonjai  a szervezet zsír- cukor- és fehérje anyagcseréjét szabályozzák. E hormonokat STRESSZHORMONOKnak  is nevezik, mivel a szervezet erőit mozgósítják stresszhelyzetben. Kicsit részletesebben:

Adrenalin -  A zsírok és fehérjék lebontását fokozza. Növeli a keringő vér mennyiségét. Tágítja a szív, az agy, a máj és a vázizmok ereit. Szűkíti viszont a bőr és a tápcsatorna ereit. Növeli a szívösszehúzódások erejét, tehát növeli a vérnyomást. Emeli a vércukor szintet, azaz a vércukor - raktározás csökken.

Kortizol - Fő szerepe az aminosavak (fehérjék) májba szállítása, mely egyenes utat kínál a cukor újrafelhasználásához. Tehát biztosítja a szükségletnek megfelelő tápanyag felszabadulást a raktárakból. Fontos szerepe van a vérnyomás szabályozásában, és az izmok erőnlétében.

Aldoszteron: A szervezet víz -és só háztartását szabályozza

Noradrenalin - Streszhormonként az agynak azt a részét érinti, amely a figyelmet és a válaszreakciókat ellenőrzi. Az adrenalinnál sokkal erősebben szűkíti az ereket, közvetlenül  emeli a szívfrekvenciát,       glükózt ( cukrot) szabadít fel az energiaraktárakból, és növeli az izomtónust.

 A mellékvesék stabilizálják az emberi testet stresszhelyzetben, úgy, hogy a mellékvesekéreg azonnal megnövekedett mennyiségű adrenalint kezd termelni, melynek hatására több vér és energia jut az izmokba, a szívbe, a tüdőbe és az agyba. A fokozott izommunkához ill agymunkához azonban szükség van glükózra       ( cukorra), amit pedig a kortizol szabadít fel a májból, így látja el a szervezetet energiával. Így a hormonok összjátéka lehetővé teszi, hogy megfelelően reagáljunk a minket ért helyzetre.

Napjainkban sajnos egyre több olyan dolog van az életünkben, amit fenyegetésként élünk meg (legyen az munka, emberi kapcsolatok, pénz és még sorolhatnám). A huzamosabb ideig tartó fenyegetettség érzése, azaz a stressz  miatt képtelenek vagyunk pihenni, szervezetünk állandóan készenlétben van, tehát a mellékvesekéregben  folyamatosan termelődik az adrenalin és a kortizol is.
A túl aktív mellékvese, amelynek zavarát a tartós megterhelés okozza izomgyengeséget, kimerültséget, emésztési problémákat és szívbetegséget okoz, valamint depresszióhoz és mániás reakciókhoz vezet.

Összefoglalva tehát elmondhatom, hogy az életünkben fennálló tartós stressz következtében a melllékvese működésében zavar lép fel,  mely számos fizikai és lelki betegséget okoz.





Említettem már korábban, hogy e csakra szanszkrit neve Muladhara, melynek jelentése: " támaszték, gyökér". Az ülőideg, mely a keresztcsonti idegközpontól lefelé, a lábak irányába halad, a legnagyobb perifériás ideg a testben ( kb. olyan vastag, mint a hüvelykujjunk), és gyakorlatilag az idegrendszer gyökere. Lábaink érintkeznek a talajjal, így kapcsolják idegrendszerünket a földhöz, a gyökércsakra eleméhez.


A gyökércsakra zavaraira visszavezethető LELKI  BETEGSÉGEK

Mielőtt részletezném a gyökércsakra zavarai következtében fellépő fizikai megbetegedéseket, tudnod kell, hogy a betegség először a lélekben keletkezik, és csak később jelenik meg a testben. Ezért nagyon fontos megértened a lelki tünetek üzenetét, mivel ha egészséges a lelked, akkor egészséges a tested is :)

A gyökércsakra fő tünete a földelés elvesztése. Mint azt már említettem, ennek egyik jele, hogy nem tudunk megbirkózni a hétköznapokkal, különösen a pénzkereséssel. Ez ahhoz vezet, hogy egészen különlegesnek kezdjük magunkat érezni; a földi élet " túl alantas" lesz számunkra. Úgy érezzük magunkat, mint aki egy másik bolygóról jött. Tehát aki idegennek érzi magát ezen a Földön, azaz ebben a világban, az tudattalanul is a gyökércsakrája zavarát fejezi ki.
Nagyon sok ember van, akiről azt mondjuk, hogy nem találta még meg a helyes utat, bár valójában arról van szó, hogy még nem talált rá a megfelelő alapra. Folyton az eget kémleli, ahelyett, hogy a lába elé nézne.

Az olyan szélsőséges energiaproblémák, mint a depresszió, kiégettségi tünetek és a hiányzó motiváció zárt gyökércsakrára utalnak. Ilyenkor idegesek vagyunk az állandó belső feszültség miatt, nagyon félünk az új dolgoktól, mivel hiányzik belőlünk az ősbizalom, ez pedig állandó félelmeket szül, amelyeket legtöbbször a testtartás is tükröz.

FÉLELMEK:  A rövid ideig fennálló félelmek természetesek, ha hosszabb ideig fennállnak, akkor  a gyökércsakránk energiaszintje alacsony.

DEPRESSZIÓ:  A valódi depresszió ( nem pedig a depresszív hangulat)  a gyökér - és gyakran a köldökcsakra energetikai zárlatára vezethető vissza.

ALVÁSZAVAROK: Gyakran a stressz tünetei és annak jele, hogy nem tudsz megfelelően átkapcsolni az aktív fázisról a passzívra.


A gyökércsakra zavaraira visszavezethető FIZIKAI  BETEGSÉGEK


BÉLGYULLADÁS: Okai többnyire a tartós negatív stressz és az elnyomott düh. Fő tünete a hasmenés

GERINCPANASZOK (  HÁT PROBLÉMÁK, TARTÁSHIBÁK) : A tartásunkról látszik, hogy mennyire biztosan járunk az életben. A bűntudat okozhat hátfájdalmakat, hiszen tonnányi bűnt hord az érintett a hátán.

IZOMGÖRCSÖK: Legtöbbször a lábat érintik. Túl aktív mellékvese egyik tünete.

LÁBFEJ PROBLÉMÁK (PL:  HARÁNT - VAGY A BOKASÜLLYEDÉS): Földelési problémára utal

SZÉKREKEDÉS: A gyakori székrekedés állandó stresszre utal. Nem engedjük, hogy csökkenjen bennünk a nyomás, sok terhet cipelünk. Mint a vesekövet, ezt a problémát is az elengedéstől való félelem váltja ki.

VESEKŐ: Sokáig fennálló stressz váltja ki amelyet felerősít az, hogy az illető nem tud elengedi. Aki nem tud elengedi, az megkeményedik. Ez a vesekövek fájdalmas üzenete.

VÉRNYOMÁSPROBLÉMÁK:

MAGAS VÉRNYOMÁS: Akkor alakul ki, ha nem tudunk pihenni, lazítani, ezért szívünk és véredényeink sem pihennek eleget, állandóan nyomás alatt állnak

ALACSONY VÉRNYOMÁS:  Az alacsony vérnyomású emberek gyakran nem saját szükségleteik szerint élnek, hanem szüleik vagy a társadalom elvárásai szerint. Nem keletkezik bennük ellennyomás, nem állnak ellent a feléjük irányuló elvárásoknak.



TERÁPIA


Nagyon fontos, hogy függetlenül attól, hogy csakrád jól működik vagy sem, rendszeresen foglalkozz vele, erősítsd, harmonizáld. Ehhez néhány jó tanács:

  •  A yoga gyakorlása áldásos (az ászanák és a légzőgyakorlatok egyaránt). Vannak speciális ehhez a csakrához tartozó gyakorlatok
  •  Tölts sok időt a természetben, kirándulj
  •  A kikapcsolódás, lazítás és pihenés kulcsfontosságú egészséged megőrzéséhez, tehát legyenek része a mindennapjaidnak
  •  Nagyon jó hatású, ha lakásod amennyire csak lehet természetközeli ( fa bútorokkal, növényekkel)
  •  Fontos, hogy elfogadd hibáidat; ugyanis aki cselekszik az hibázik
  •  Ha meditálsz piros színt képzelj magad elé (én gyönyörű szép piros tulipánokat szoktam elképzelni)
  • Nézd meg a naplementét
  • Hordj vörös vagy föld színű ruhákat
  • Szaunázz                                                                                                                                               
 FORRÁS -hoz kattints ide


01 március 2013

Csakrák és a bolygók




A hét csakra olyan összefüggő rendszert alkot, mint a naprendszerünk. Testünk az univerzum leképződése. A kozmosz hét energiaközpontját az ókoriak a naprendszer hét klasszikus planétájával azonosították.

Ganesh Dhun ( Om Gam Ganpataye Namo Namah)





 GANESHA MANTRA

'AUM GAM GANAPATAYE NAMAHA'









Lord Ganesha Shiva és Párvati első fia. Ő az Akadályok Elhárítója.

Ez a mantra megnyitja nekünk az utat. Eltávolítja az akadályokat a fejlődésünk útjából, így segít elérni céljainkat.
Szabad fordítás:
Om = Az ős-hang, üdvözlet az Istennek! Mindenki ébredjen fel!
Gam = Ganesha titkos ereje hangja. Ez az ő  bija mantrája.
Ganapataye = Ganesha másik neve, az akadályok megszüntetője.
Namoh= Bizalom, hit, imádat, tisztelet
Namaha = Ganesha Te vagy az Isten





Szakrál csakra - Svadisthana csakra : Az odaadás csakrája

A MÁSODIK CSAKRA
VÍZ, VÁLTOZÁS, ELLENTÉTEK, MOZGÁS, ÖRÖM, ÉRZELMEK, TISZTÁNÉRZÉS, SZEXUALITÁS, GONDOSKODÁS


Szimbolikája: Hatszirmú lótusz és a növekvő Hold, mint minden folyadék uralkodója. 
Elhelyezkedése: a köldök és a nem szervek között félúton
Eleme: Víz
Szimbolikája: a növekvő Hold és a hat szirmú lótusz
Színe: narancs
Endokrin mirigye: a petefészek ill, a here
Hormonjai : a szexuális hormonok
                   nőknél: ösztrogén és progeszteron
                   férfiaknál: tesztoszteron
Érzékelése: ízlelés
Testrészei: nyelv, nemi szervek, izmok
Mantrája: Vam ( vangnak ejtve)
Tanulási feladata: odaadás, belebocsátkozás valamibe
Megerősítései: Közeledem másokhoz. Kinyílvánítom szükségleteimet.
Kövei: borostyán és karneol
Illóolajai: szantálfa, kardamon, ylang - ylnag



 A szakrál csakra szintjén alakul át kezdeti egységünk dualitássá. A föld elemtől a vízhez lépünk, a szilárd folyékonnyá válik, a mozdulatlanság mozgássá alakul, a forma formátlanná.
Tudatunk az egység érzetétől elmozdult a különbség felismerése felé. Énünk megértése immár magába foglalja a másik létezésének tudatát is.
Az egymáshoz való kapcsolódás során növekszik a vágy, és ezzel együtt érzelmeink és szexualitásunk is. Vágyunk az egyesülésre, hogy legyőzzük a közöttünk húzódó szakadékot, kinyúljunk és növekedjünk.



 A szakrál csakra CÍMSZAVAI


VÁLTOZÁS:  A változás a tudat létfontosságú eleme. Vonzza a figyelmünket, felébreszt, kérdésekre ösztönöz. Változás nélkül nincs növekedés, nincs mozgás, nincs élet. A tudatosság a változásból táplálkozik.
A Jin és jang ellentétpár a nő - férfi, föld -ég, befogadó -kreatív polaritásoknak feleltethető meg. A változást ezen erők folyamatos kölcsönhatása hozza létre, mely egy egyensúlyállapot körül hullámzik.

A szakrál csakrában a tudatosságot a polaritások tánca élteti. A felsőbb csakrákban a tudat szintjei már meghaladják a kettősségeket, a polaritásokat, a dualizmust, de itt a szakrál  csakrában még a kettősség a változás és a mozgás ösztönző ereje!


MOZGÁS: Ha minden a szilárd földben kezdődik és onnan kell eljutni a végtelen tudatosságig, akkor léteznie kell egy olyan különleges mozgásnak is, amely elindítja a felemelkedést. Ez a mozgás a szakrál csakra lényege: a gyökércsakra mozdulatlanságának állít ellenpólust!


A gyökércsakra célja megtartani és struktúrát képezni. Míg a szakrál csakra célja elengedni és áramoltatni.
Az áramlás teszi lehetővé, hogy két dolog energetikailag összekapcsolódjon.

VÍZ: E csakra eleme a víz, így a következő, folyadékokkal kapcsolatos testi funkciók társíthatók hozzá: vérkeringés, folyadékürítés, szexualitás, reprodukció.
Emellett a víz egyéb minőségeit is képviseli, úgy mint áramlást, alaktalanságot, folyékonyságot és megadást.
A hozzá kapcsolódó égitest a Hold, amely az ár- apály jelenséget idézi elő, így dualisztikusnak tekinthető.

AZ ÖRÖM MEGÉLÉSE:  " Minden tökéletes tettet az öröm kísér. Innen tudhatjuk, hogy mit kell tennünk. "             ( André Gide)

A szakrál csakra, azaz a svadisthana jelentése " saját lakhely " ; a szankszrit sva: saját és az adisthana: hely szavakból.
Ugyanakkor a svad szógyököt is megtaláljuk benne, melynek jelentése " édeset ízlelni, örömmel ízlelni, elragadtatva lenni " .
Ha egy növénynek mélyre nyúlnak a gyökerei, és bőven kap vizet, (napfényt), gyümölcse édes.
A szakrál csakra megnyitásához élvezettel kell innunk az öröm édes vizéből.

Az embernek, mint bármely más élőlénynek, természetes hajlama van arra, hogy keresse az örömöt és kerülje a fájdalmat. Ezt hívta Freud örömelvnek. Ugyanúgy, mint a gyökércsakrához tartozó túlélési ösztön, ez is egy velünk született biológiai séma. Az örömelv azonban messze túlnyúlik a túlélés területén. Sok olyan élvezetes dolog van, amely nem támogatja közvetlenül az életben maradásunkat, sőt épp ellenkezőleg....
Az öröm, ahogy azt a szakrál csakra kettőssége alapján várjuk, kétélű kard. Könnyű itt csapdába esni, bár a csapda nemcsak abban rejlik, hogy az öröm rabjaivá válunk, hanem abban is, hogy mindenáron kerüljük azt.
Bármely csakra kiegyensúlyozásához arra van szükség, hogy megnyissuk energiáját anélkül, hogy túlságosan ragaszkodnánk hozzá.

Az örömmel együtt jár a terjeszkedésre, kitágulásra való készség, a fájdalom viszont összehúzódást, összezsugorodást idéz elő. Csak úgy terjeszkedhetünk ki az anyagi világ rögzített formájából a végtelen tudatosságig, ha az első lépésünk az úton az öröm: az öröm arra sarkallja a tudatot, hogy járja be az egész idegrendszert, majd nyúljon ki önmagán túlra, mások felé. Ráadásul az öröm révén tanuljuk meg a megadást, és az alázatot, mely elengedhetetlen a spirituális ébredéshez.
Az örömérzeten keresztül megtanuljuk, hogyan relaxáljunk és hogyan engedjük el a feszültséget.
Az öröm segít ráhangolódni érzékeinkre.
Az érzékelés fontos információforrás a tudat minden szintjén. Nyers adatokat közvetít, amelyek egy részét az agy információvá alakítja, elraktározza és elemzi. Az érzetek érzéseink és érzelmeink építőkövei. Nélkülük élettelenek és összefüggéstelenek lennénk. Az öröm és az érzetek a szakrál csakra lényegi elemei.
Ha a vágy a mozgás magja, akkor az öröm a vágy gyökere és az érzékelés az öröm csatornája. Az öröm a test egészségének, a szellem megifjodásának, valamint személyes és társadalmi kapcsolataink összebékítésének a kulcsa.

ÉRZELMEK: Az emóciók ( a latin movere, azaz "mozogni" szó és az e "kifelé" előtag összevonásából) támogatják a tudat fejlődését a testen keresztül. Amikor érzelmeket nyilvánítunk ki, energiát áramoltatunk kifelé a tudattalanból a testen át a tudatos elmébe. A tudatosság feltölti, megtisztítja és meggyógyítja a testet. Ez az életerő mozgása, s segítségével változást érhetünk el. És ezzel visszatértünk a szakrál csaka két fő eleméhez: a mozgáshoz és a változáshoz.
Felfoghatjuk úgy is, hogy az érzelem oka az a  vágy, hogy távolodni akarunk a fájdalmas dolgoktól, és közeledni akarunk a kellemesekhez. Az érzelmek összetett, ösztönös válaszreakciók az örömre és a fájdalomra. A tudattalanba születnek, majd - mozgás segítségével - eljutnak a tudatba.


A SZEXUALITÁS ÉS TÁRSKAPCSOLAT:  


 "A vágy - amelyet Kamuként vagy "szerelemként" is ismerünk - veszélyes, ha befejezésként fogjuk fel. Valójában a Káma a kezdet. Amikor az elme kielégült a Káma művelésével, akkor kezdődik a szerelem igaz ismerete."       ( Rasakadamvakalika)

A szexualitás az egyesülés szent rítusa, az ellentétek ünneplése, azaz különbözőségünk feloldása és ünneplése.  Az életerő táguló mozgásaként ez az a tánc, mely kiegyenlít, helyreállít, megújít és reprodukál. Ez minden új élet szülőhelye, és - ebben az értelemben - a jövőé is. A bennünk lévő életerő mozgatórugójaként  és gyógyítójaként a szexualitás egy mély, ősi ritmus, amely minden élőlényben ott vibrál. Az élet mozgásaként funkcionáló szexualitás az élet vízkereke, mely mozgatja lábunk alatt a földet, és mérsékli a fölöttünk dúló tüzet. Nélküle mi sem lennénk itt.


ALKOTÓ ERŐK ÉS KREATIVITÁS: Mindkettő a szexuális kifejezőképességünktől függ.

SZOCIÁLIS KAPCSOLATOK: A gyökércsakra szintjén a mindennapi életről, az életben maradásról volt szó, ahol az " én " állt a középpontban. A szakrál csakra szintjén viszont az ember a másik felé fordul, tehát e csakra szintjén a kapcsolatokra való képességünkkel szembesülünk.

GONDOSKODÁS: A gondoskodás a szexualitás végső összegzése, illetve a test, az elme és a lélek alapvető igénye. A gondoskodás azt jelenti, hogy valakit energiával, szeretettel és érintésekkel táplálunk. Ez az anyai minőségek esszenciája.
Az első lépés ahhoz, hogy megtanuljunk együttműködni másokkal, belső energiánk kölcsönös gazdagítása. Ezeken az ösvényeken keresztül  kövezzük ki a további növekedés, harmónia és béke útját.
Mindenki gondozhat másokat . És mindenkinek szüksége van rá, hogy gondoskodjanak róla. Amikor egy szomjas növényt megöntözünk, reagálunk az áramlásra, a mozgásra, a végtelen örömökben és rejtélyekben megnyilvánuló élet táncára. E tettünkkel újítjuk meg és tartjuk fenn az életet.



A szakrál csakra  FIZIOLÓGIÁJA


A belső elválasztású (endokrin) mirigy rendszert tekintve, e csakrához a petefészek és a here tartozik, mint endokrin mirigy. A petefészek termeli az ösztrogént és a progeszteront, azaz a női nemi hormonokat, a here termeli a tesztoszteront, azaz a férfi nemi hormont.
E hormonok kihatnak testalkatunkra, fiziológiánkra és a lelkünkre, így meghatározzák megjelenésünket és hangulatainkat.
A petesejtek és a spermiumok termelése mellett ezek a hormonok szabályozzák a nemi szervek fejlődését és egészségét, a menstruációt és a terhességet, valamint a szexuális szükségleteinket.
Az agyalapi mirigy ( hipofízis) szabályozza e hormonok kiválasztását.

Az ideg rendszert tekintve, a szakrál csakra a keresztcsonti fonatnak felel meg. Ez az idegdúc az ülőideghez kapcsolódik, és a test mozgásközpontjaként funkcionál, ezért gyakran hívják " az élet trónjának" .


A szakrál csakra zavaraira visszavezethető LELKI BETEGSÉGEK


 Mielőtt részletezném a szakrál csakra zavarai következtében fellépő fizikai megbetegedéseket, tudnod kell, hogy a betegség először a lélekben keletkezik, és csak később jelenik meg a testben. Ezért nagyon fontos megértened a lelki tünetek üzenetét, mivel ha egészséges a lelked, akkor egészséges a tested is :)


 ÉTKEZÉSI ZAVAROK: Legtöbbször a saját nem elutasítására vezethetők vissza

 SZEXUÁLIS ZAVAROK: Alapvetően a szakrál csakra energiáinak diszharmóniájára vezethetők vissza.

KAPCSOLATI PROBLÉMÁK: Korunkban ez a szakrál csakra legfőbb problémája. Ennek egyik oka az, hogy a régi szerepminták már nem  működnek, újak pedig nincsenek. A másik oka az, hogy olyan emberek vonzanak bennünket, akikben van valami, ami belőlünk hiányzik, és tudattalanul arra vágyunk, hogy a belőlünk hiányzó energiákat társunk élje meg helyettünk.

KREATIVITÁSI PROBLÉMÁK: Azaz;  nincsenek jó ötleteink,  nem tudjuk jól megoldani problémáinkat.

ORGAZMUSPROBLÉMÁK: Mindig a szakrál csakra gátolt működésével függenek össze


A szakrál csakra zavaraira visszavezethető FIZIKAI BETEGSÉGEK:


BÉLGÖRCSÖK ÉS FELFÚVÓDÁS: Gyakran arra utal, hogy az érintett érzelmileg erjed, forrong. Sokszor egy ki nem mondott konfliktusról van szó.

HAJPROBLÉMÁK: A haj a szexualitás archetipikus szimbóluma, hiszen vonzerőt és szexuális erőt szimbolizál.

HEREPROBLÉMÁK: Majdnem mindig a férfi szexualitástól való félelmére utal.

IMPOTENCIA: Gyakran az érzelmek túl erős ellenőrzésére vagy a szexualitás túlhangsúlyozására utal.

MÉHPROBLÉMÁK: Az érintett gyakran tudattalanul vágyik gyermekre, vagy  fél saját termékenységétől. Mindkét ok gátolja a szakrál csakra energiáinak áramlását.

MELLPROBLÉMÁK: Szinte minden nő elégedetlen a mellével. Ez a feszültség gyakran a mell megbetegedéséhez vezet. Ebben segít, ha meditálsz saját szexualitásodon és vonzerődön.

MENSTRUÁCIÓS PROBLÉMÁK: Mindig a női energiák zavarával függenek össze a szakrál csakrában. A fájdalmas és elhúzódó menstruáció a szakrál csakra alacsony energiaszintjére utal. A szokatlanul erős menstruáció és a köztes vérzés pedig a csakra nagyobb aktivitását jelzi. E problémákra a szakrál- és gyökércsakra gyakorlatok nagyon hatásosak.

PETEFÉSZEKCISZTÁK - ÉS FÁJDALMAK: A be nem gyógyult érzelmi sérülések visszatartják a női energiákat, s ezzel az életerőt is.

PROSZTATAPANASZOK: Mindig az alkotó férfi erő elnyomására utal, ami azt jelenti, hogy a szakrál csakrában részleges vagy teljes zárlat van.


VÁLTOZÓ KOR ( nőknél és férfiaknál egyaránt): Az érintettnek mérleget kell készítenie. Azon kell meditálnia, hogy eddig hogyan élte meg a nőiességét ill. férfiasságát, és a jövőben hogyan szeretné.






TERÁPIA

Nagyon fontos, hogy függetlenül attól, hogy csakrád jól működik vagy sem, rendszeresen foglalkozz vele, erősítsd, harmonizáld. Ehhez néhány jó tanács:

  • A yoga gyakorlása áldásos ( az ászanák és a légzőgyakorlatok egyaránt). Vannak speciális, ehhez a csakrához tartozó gyakorlatok.
  • E csakra eleme a víz. A víz megtisztít kívül és belül. Minden vízzel kapcsolatos tevékenység jótékony hatással van e csakrára. Fürdőzzünk, úszunk.
  • A kapcsolati problémákat nyíltan beszéld meg társaddal és közösen oldjátok meg őket.
  • Meditálj női ill. férfi oldaladról
  • Viselj narancsszínű alsóneműt
  • Ha meditálsz képzelj el egy narancssárga gömböt vagy fényt, mely lassan elborítja a hasi tájékodat, és melegíti, simogatja azt.